Choď na obsah Choď na menu
 


Výborné medovníčky:Obrázok

(tento recept pochádza z Turčianskej záhradky z 19.storočia)

1050 g hladkej múky T-650

450 g práškového cukru

360 g medu

6 celých stredne veľkých vajec

2 čajové lyžičky sódy bicarbóny

4 lyžice medovníkových korenín

nastrúhaná citrónová kôra

 

Spracovanie cesta:

Múku zmiešame s cukrom, sódou, korením, všetko spolu preosejeme a pridáme postrúhanú citrónovú kôru. V strede zmesi urobíme jamku, nalejeme tekutý med a rozšľahané vajíčka. Cesto dôkladne vypracujeme, zabalíme do mikroténového vrecka, uložíme do hrnca, prikryjeme a na niekoľko dní necháme odpočívať pri izbovej teplote alebo v špajzi. Nemusí ísť do chladničky. Malo by to byť najmenej 4 dni, no môže to byť aj niekoľko mesiacov. Vyzreté cesto znovu premiesime a po častiach rozvaľkáme. Na vykrajovanie menších kúskov ho rozvaľkáme na hrúbku 3-4mm, na väčšie kúsky to bude 5-6mm. Vykrojené medovníčky položíme na plech vyložený papierom na pečenie. Upečené vyberieme z rúry a potrieme rozšľahaným vajíčkom. Zostanú tak krásne lesklé.

med2011_13.jpgmed2011_11.jpgmed2011_3.jpgmed2011_10.jpg 

 

 

 

Obrázok

 

Dobré rady pri pečení a zdobení medovníkov

 

Medovníčky sú pečivom, ktoré pri správnom uskladnení vydrží dlho chutné a voňavé. Recepty na základné - klasické medovníčky pozostávajú z vajec, medu, cukru, medovníkového korenia, múky a kypridla. Ďalším druhom sú medovníčky dochutené, pri ktorých sa do základného cesta pridávajú ďalšie prísady. Napríklad tuk, orechy, mlieko, smotana, kandizované ovocie, lekvár, atď..  Klasické medovníčky môžeme skladovať dlhšie, aj 3-4 mesiace, ostatné nemajú až takú dlhú trvácnosť.

Keď sme sa rozhodli pre určitý druh medovníčkov, starostlivo si pripravíme podľa receptu suroviny.. A čo by sme mali vedieť?

Obrázok

 

Med

Môžeme použiť tmavý, svetlý, alebo zmiešaný med. Tmavé medy (lesné, horské) sú aromatickejšie. Med do cesta musíme pridávať tekutý. Skryštalizovaný treba rozpustiť..

 

Obrázok

Obrázok

 

Múka

Na medovníčky najčastejšie používame hladkú múku s označením T-650. Pred použitím ju preosejeme, aby sa prevzdušnila. Podľa možností používame staršiu múku, ktorá má menej vlhkosti, ako čerstvá..

Obrázok  

Medovníkové korenie

Škorica, klinčeky a aníz sú základné koreniny, ktoré sa pridávajú v pomere 4:2:1. V malých množstvách môžeme použiť aj badián, zázvor, muškátový orech a vanilku.. Koreniny dôkladne pomelieme a preosejeme. No jednoduchšie je kúpiť si hotovú zmes korenín na medovníčky v obchode..

Obrázok

 

Cukor

Práškový cukor používame do cesta i na polevu. Do polevy je najlepší Považský cukor, ktorý je najjemnejší. Samozrejme, že ho treba dôkladne preosiať..

Obrázok

 

Kypriace prísady

Sódu bikarbónu preosejeme a zmiešame s múkou, alebo ju rozmiešame spolu s vajíčkami. Treba ju však dobre zapracovať, aby sa rovnomerne v ceste rozložila..

Obrázok

 

Vypracovanie cesta

Pripraviť cesto so správnou hustotou čiže tak, aby sa medovníčky pri pečení nerozlievali alebo rovnomerne napučali a boli pekné, si vyžaduje nielen dodržiavanie receptúry, ale aj určitú prax pri odhadnutí hustoty cesta a jeho vypracovaní. Hustotu cesta môžu ovplyvniť napríklad nerovnako veľké vajíčka, kvalita múky, či samotné vypracovanie cesta.. Základné cesto - bez tuku a iných prísad,  zabalené do mikroténového sáčku, uložené v prikrytej nádobe,  môžeme nechať odležať v chlade aj 2-3 mesiace. Takto odležané medovníčky sú vynikajúce..:-)

Obrázok

 

Vykrajovanie a pečenie

Odležané cesto necháme pred pečením na 2-3 hodiny pri izbovej teplote zmäknúť. Na pomúčenej doske ho rozvaľkáme (menšie tvary na cca 3 mm, väčšie nacca  5 mm) a vykrojené poukladáme na plech v dostatočnej vzdialenosti od seba. Pečieme pri teplote 180-200 stupňov, ja mm odskúšané na 170-175 stupňov cca 9 minút, väčšie tvary cca 12 minút. Upečené medovníčky majú mať zlatistú farbu. Ešte teplé ich potierame rozšľahaným vajíčkom, aby boli pekné lesklé. Necháme ich na rovnom povrchu vychladnúť..

Obrázok

 

Zdobenie medovníčkov

Pred pečením môžeme medovníčky zdobiť orechami, mandľami, po pečení kandizovaným ovocím, lentilkami, marcipánom hrozienkami, môžeme ich oblievať a zdobiť bielkovou polevou, alebo čokoládou.. Bielková poleva by nemala byť ani moc hustá, ani riedka.. Zdobíme pomocou mikroténového vrecúška, na ktorom sme odstrihli malý roh, alebo pomocou kornútika vytvoreného z papiera na pečenie. Mne osobne sa lepšie pracuje s vrecúškom.. Ak chceme väčšiu časť, alebo celý medovník poliať bielou polevou, kontúry po obvode medovníčka si ozdobíme linkou z bielkovej polevy, necháme zaschnúť a po zaschnutí vyplníme (vymaľujeme) redšou polevou. Na zriedenie používame pár kvapiek citrónovej šťavy. Môžeme sušiť v rúre pri teplote 30-40 stupňov..

med2011_13.jpg

Obrázok

 

Náhľad fotografií zo zložky Medovníčky

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Lorna - pre Lenka

Cesto je po vymiesení trochu redšie, ale malo by stuhnúť po odležaní. Ak by sa vám však stále zdalo riedke, premieste ho na pomúčenej doske. Nech sa darí..:))

Sonrisilla - bielkova poleva

Nadherne medovnicky, musim uznat. mne sa nikdy nepodari ich tak krasne vyzdobit:( Ako pripravujete tu bielkovu polevu? dakujem za radu. Sonrisilla@zoznam.sk

lenka - prosim o radu

Pozerala som Vase medovnicky vizeraju famozne.....
hned som skusila aj ja ten recept,sice len z polovicnej davky. Potrebovala by som sa spytat..zdalo sami ze cesto bolo dost riedke,teraz oddychuje v hrnci tak neviem ale ma to take byt ci ????? co stym....lazowskal@gmail.com